Роман Абрамовиќ не запира, тргнува по Бен Чилвел од Лестер, тој е еден од најбараните дефанзивци во Премеирлигата, преговорите се во тек, откупната клаузула ќе биде намалена.

Летсер одреди 85 милиони фунти откупна клаузула, но раководството на Челси се надева дека таа ќе падне барем за 10 до 15 милиони со оглед на кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот.

Англиските медиуми тврдат дека Абрамовиќ има намера да ја искористи кризата, го одврзал ќесето и сака да направи тим на Чеси за тројна круна, приоритет покрај титулата во Премиерлигата е секако и Лигата на шампионите.