Фудбалерите на Севилја и Салцбург одиграа нерешено 1-1 во првото коло од групата Г од Лигата на шампионите на УЕФА на стадионот „Рамон Санчез Пизхуан“.

Домаќинот се закани во втората минута од натпреварот. Хесус Навас направи добар обид да се проби по десната страна, но левата одбрана на гостинскиот  тим ја исфрли топката во корнер.

Во 12 -та минута беше досуден првиот од четирите пенали во играта. Адејеми имаше шанса да им донесе водство на гостите од пенал, но шутираше покрај голот на Боно.

Само осум минути подоцна, гостите имаа нов пенал. Овој пат одговорноста ја презеде младиот хрватски играч за врска Лука Сушиќ и тој сигурно ја реализираше најстрогата казна,

Севиља имаше мала иницијатива во продолжението, но беше досуден нов, трет пенал за Салзбург ! Се играше во 37. минута, а повторно одговорноста ја презеде Лука Сушиќ, кој овојпат ја погоди стативата.

Само пет минути подоцна нов пенал во игра, но овој пат за Севиља. Судијата Алексеј Кулбаков покажа на белата точка, а Иван Ракитиќ беше сигурен изведувач на пеналот.

Голем проблем ги снајде Андалузијците на почетокот на второто полувреме. Ел-Несири се обиде да изнуди прекршок за својот тим, судијата Кулбаков го окарактеризира како симулација и му покажа на Мароканецот втор жолт или црвен картон.

Гостите ја презедоа иницијативата во продолжението од натпреварот, но Рафа Мир можеше да ја доведе Севиља во водство во 75. минута, но напаѓачот на шпанскиот тим шутираше по средина на  голот.

До крајот на натпреварот немаше промена во резултатите, па двата тима ја отворија новата сезона во Лигата на шампионите со по еден бод.