Натпреварот меѓу Манчестер Јунајтед и Ливерпул вчера беше одложено поради протестите на навивачите пред и во „Олд Трафорд“.

Ова можеби и немало да се случи, поточно дербито можеби и ќе се одиграше, ако управата не ги спречела Хари Мегваер, Бруно Фернандес, Немања Матиќ и Скот Мектоминеј да се приклучат на толпата фанови и да е обидат да ги разубедат во однос на нивните намери.

Четворицата победата ле им биде дозволено да се видат очи во очи со навивачите и да им објаснат дека за доброто на тимот добро е натпреварот да се одигра, но добиле забрана од управата.

Играчите на Јунајтед целиот настан го проследиле од прозорците на хотелските соби пред да добијат наредба дека треба да се префрлат во автобус и да бидат оддалечени од  „Олд Трафорд“.