Македонскиот репрезентативец, Дарко Чурлинов поради мала повреда нема да настапи вечерва против Борусија Дортмунд за Келн пред своите навивачи. Натпреварот се игра од  20-30 часот.

Како што ни потврди Чурлинов , има мала поврда која не е од сериозна природа,  за да не се ризикува тој нема да биде во составот вечерва против Борусија кај „јарците“.

Келн во првото коло загуби од Волфсбург со 2-1, Чурлинов дебитираше во Бундеслигата на овој натпревар, влезе во игра во 70 минута.