Сензационална вест пласира британскиот Daily Mail.

Според него, постои можност за одземањето на шампионската титула на Манчестер Сити освоена во сезона 2013/14.

Тоа би можел да биде епилогот од непочитувањето на финансискиот плеј-оф и лажните финансиски извештаи токму во тој период.

Ако Спортскиот арбитражен суд ја одбие апелацијата на Манчестер Сити, тогаш „Граѓаните“ можат да ги загубат сите титули освоени во периодот од 2012-16 години. Во тој случај шампион во Премиер лигата за сезона 2013/14 ќе стане второпласираниот Ливерпул, кој скоро ја обезбеди титулата и во оваа сезона