Селекторот на фудбалската репрезентација на Хрватска, Златко Далиќ го објави списокот на играчи за претстојното Европско првенство.

Еврото е на програмата од 11 јуни до 11 јули, а Хрватска е во групата Д со Англија, Чешка и Шкотска.

„Ова е најдоброто што го има Хрватска. Напорна работа не чека по напорната сезона. На секои три дена некои имаа натпревари. На другите, како и на нас. Барем дел од времето ќе бидеме заедно, но не сме сите комплетни. Сè уште не сме тим. Ни останува времето. Разликата е во генерациите. Но, имаме добри односи во репрезентацијата, тие исто така се подобруваат со текот на времето. Јас сум оптимист “, рече селекторот на Хрватска, Златко Далиќ.

Во пресрет на шампионатот, Хрватите ќе одиграат два пријателски натпревари, против Ерменија во Горица на 1 јуни и Белгија во Брисел пет дена подоцна.

Голмани: Доминик Ливаковиќ (Динамо), Ловре Калиниќ (Хајдук), Симон Слуга (Лутон)

Одбрана: Симе Врсаjко (Атлетико Мадрид), Домагој Вида (Бешикташ), Јосип Јурановиќ (Легија), Дејан Ловрен (Зенит), Дује Калета-Кар (Марсеј), Борна Баришиќ (Ренџерс), Миле Скориќ (Осиек), Јоско Гвардиол Динамо )

Среден ред: Лука Модриќ (Реал Мадрид), Марсело Брозовиќ (Интер), Милан Бадеj (Џенова), Матео Ковачиќ (Челзи), Никола Власиќ (ЦСКА Москва), Марио Пашалиќ (Аталанта), Лука Иванушец (Динамо)

Напад: Бруно Петковиќ (Динамо), Иван Перишиќ (Интер), Андреј Крамариќ (Хофенхајм), Јосип Брекало (Волфсбург), Анте Ребиќ (Милан), Мислав Орчиќ (Динамо) Анте Будимир (Осасуна).

Далиќ им подели и пред-покани на играчите, кои ќе одат на ЕВРО во случај некој од оние што се на списокот да не бидат во можност. Тоа се Ивица Ивушиќ (Осиек): Филип Уремовиќ (Рубин), Марин Понграчиќ (Волфсбург), Никола Моро (Динамо Москва), Ловро Мајер (Динамо), Тома Башиќ (Бордо), Кристијан Ловриќ (Горица) и Марко Ливаја (Марко Ливаја) .