Дани Алвеш освои многу во својата кариера, тој е најтрофејниот фудбалер на сите времиња, но гладот ​​за успех сè уште гори.

Легендарниот десен бек на 38-годишна возраст реши да го облече дресот на бразилскиот олимписки тим! Денес беше објавен списокот на играчи кои ќе ги бранат боите на Селеса на Игрите во Токио, а на него е и Алвеш.

Тренерот Андре ardардин воодушевено објави дека поранешниот ас на Барселона, Јувентус, Пари Сен Germермен ќе го предводи младиот тим во нападот на златото на Олимписките игри.

„Постојат спортисти кои се референци во светот на спортот и еден од нив е Дени Алвеш, кој беше шампион каде и да играше. Тој е вистински водач, има огромно искуство и ќе ни донесе многу. Поради повредата, тој не можеше да игра на Копа Америка, но затоа ќе биде во дресот на Бразил на Олимписките игри “, објасни ardардин.

Иако во Бразил се шпекулираше дека Нејмар може да игра во Токио, тој сè уште го нема на списокот, бидејќи тоа би било премногу напор за напаѓачот на Пари Сен Germермен.

Списокот за Токио:

голмани: Брено (Гремио), Сантос (Атлетико Паранаенсе)

дефанзивци: Дани Алвеш (Сао Паоло), Менино (Палмеирас), Арана (Атлетико Минеиро)

стопери: Диего Карлос (Севилја), Габриел (Арсенал), Нино (Флуминенсе)

среден ред: Бруно (Лион), Клаудињо (Брагантино), Даглас Луиз (Астон Вила), Герсон (Фламенго), Матеус Енрике (Гремио)

напаѓачи: Ентони (Ајакс), Малком (Зенит), Матеус Куња (Херта), Паулињо (Леверкузен), Педро (Фламенго).