Дани Алвеш стигна до 40 трофеј во кариерата, во моментов нема клуб за кој настапува но тој е прогласен за МВП на Копа Америка.

Алвеш има 36 години, одигра одлично на овој турнир, тој е поранешен играч на ПСЖ, Барселона, Јувентус, Севилја и Бахиа, во моментов нема ангажман но  и покрај годините многу веријатно ке најде нов предизвик по настапот на Копа Америка.