Еден од најдобрите десни бекови во последните 15 години, Бразилецот Дани Алвеш, одлучи да не потпише за ниту еден клуб до крајот на годината.

По блескавата кариера во Европа, 38-годишниот Дани Алвеш ги помина последните две години во Сао Паоло, но го раскина договорот поради неисплатени плати. Ниту Алвеш ниту клубот не кажаа колкава е сумата, но бразилскиот весник О Глобо изјави дека клубот му должи околу два милиони долари.

По заминувањето од Сао Паоло, голем број бразилски клубови покажаа интерес за него, вклучувајќи ги Флуминенсе и Фламенго. Иако во моментов е без клуб, Дани Алвеш во порака на својот профил на Инстаграм рече дека ќе се врати на фудбалот, пишувајќи дека „сеуште не е готово“.

Во текот на 17 години во Европа играше за Севилја, Барселона, Јувентус и Пари Сен Жермен, и ги обезбеди најдобрите натпревари во Севилја и Барселона. За репрезентацијата на Бразил настапи на 119 настапи