Фудбалскиот репрезентативец на Белгија, Кевин Де Брујн изјави денес дека сè уште едвај ја чувствува левата страна на лицето, по повредата што ја заработи во финалето на Лигата на шампионите додека играше за Манчестер Сити.

Де Бруин ги повреди носот и јаболчницата на 29 мај во финалето на Лигата на шампионите против Челси, по судирот со дефанзивецот на Челзи, Антонио Ридигер.

Тој беше подложен на мала операција, но се врати во тимот за натпреварот против Данска, со 2-1 во второто коло од групата Б. Тој постигна гол и беше асистент во второто, откако влезе во игра во второто полувреме.

„Сè уште се чувствувам малку на левата страна од лицето, но тоа не е проблем, јас сум навикнат – рече Де Брујн.

Белгија обезбеди пласман во осминафиналето на Европското првенство, а во последниот натпревар  ќе игра против Финска во Санкт Петербург, во третото коло од групата Б.