Управата на Наполи, според последните информации на „Тутоспорт“ сериозни размислува по однос на иднината на Џенаро Гатузо на менаџерската позиција.

Неофицијални, Де Лаурентис се уште нема одлучено дали да ја раскине соработката со Гатузо или да му даде уште една шанса.

Ако се случи да има промена, односно Гатузо да добие отказ, како прв избор на бордот на Наполи е Маирусио Сари, кој пак во минатото имаше низа расправии со Де Лаурентис.

Наполи по елиминацијата во Лига Европа, останува да се насочи кон предизвикот во Серија А, да избори резултат кој ќе му донесе пласман во европските клупови на УЕФА за следната сезона.