Менаџерот на Матијс де Лигт, Мино Рајола потврдил за медиумите од Италија дека преговорите со Барселона се завршени,  капитенот на Ајакс бара друга опција.

Причина за одлуката на Де Лигт е финансиски слабата понуда на Барселона која нуди 6 милиони евра. Рајола тврди дека ПСЖ има официјална понуда од  13 милиони за Матијс Де Лигт, во игра се уште и Баерн Минхен и Јувентус.

Сепак понудите на Јувентус  и Баерн се помали од ПСЖ, овие два клуба  нудат по 10 милиони евра годишна плата за најбараниот играч во Европа, едно е сигурно, ДеЛигт ќе мора да избере понуда по летните одмори.