Арсенал поминува низ една од најтешките сезони во својата понова историја.

Екипата на Микел Артета забележа три порази во првите три кола од новата сезона без да постигне ниту еден гол, што е најлош старт во последните 128 години. Арсенал изгледаше криминално лошо во последното коло против Манчестер Сити кој го победи со 5-0 и можеше да постигне уште многу голови.

Освен резултатите и играта, навивачите беа шокирани од изјавата на Артета дека неговиот тим го контролирал натпреварот иако имале еден удар кон голот, а во еден момент од второто полувреме само шест проценти од поседот на топката. Но, освен навивачите, очајни се и играчите кои полека бараат начин да избегаат од клубот, пишува Daily Mail.

Бразилецот Вилијан, кој не е во плановите на Артета, е подготвен да се откаже од плата од 20 милиони фунти за да го раскине договорот и да замине во Коринтијанс. Вилијан само бара од клубот да го пушти, дури и наводно не бара од него да му плати дел од договорот само за да може да си замине.

Многу поочаен е Ајнсли Мејтланд-Најлс, кој дури посегна по Инстаграм за да го убеди клубот да го пушти. Евертон сакаше да се врати на позајмица, но Арсенал одби, иако Артета се помалку смета на 24-годишниот фудбалер.

„Само сакам да одам некаде каде што тие ме сакаат и каде ќе играм“, напиша тој во „Стори“ на Инстаграм, покрај тажните емотикони и го означи официјалниот профил на Арсенал.

Рафа Бенитез очајно го сака во Евертон кој испрати понуда за позајмица со опција за откуп. Но, Арсенал одби, како и барањето на Ектор Белерино за трансфер. Шпанецот исто така верува дека веќе нема место на Емирати, а одговори и Еди Нкетија. Кристал Палас е заинтересиран за младиот напаѓач, но Арсенал наводно не сака да ја намали цената, која изнесува околу 25 милиони евра.

Дејли Мејл тврди дека и Бернд Лено ги разгледува своите опции откако клубот ова лето потроши 28 милиони евра за голманот Арон Рамсдејл од Шефилд Јунајтед.