Тотенхем на гостувањето во осмото коло од Премиер лига го победи Њукасл. Домашниот тим така не успеа да ги запише првите бодови со новите сопственици од Саудиска Арабија и паднаа на претпоследното место во лигата.

Натпреварот го одбележа она што се случи на трибините. Во 40-тата минута му се слоши на еден фан, па мечот беше во прекин поради тоа. Играчот на Тотенхем дотрча од својата клупа, како на навивачот би му бил даде дефибрилатор. За среќа, тој сега е стабилно.

Драматично било во тунелот на Сент Џејмс Парк. Дејли пишува дека играчите на Њукасл Џама Ласелс и Исак Хејден за малку не се степале. Истиот извод додава додава дека во соблекувалната на Стив Брус владее тотална анархија и дека играчите од новиот сопственик сакаат нов тренер.

Англичаните јавуваат дека играчите на Њукасл се огорчени од Стив Брус и неговата тактика.