Еден од најголемите фудбалери на сите времиња, Дејвид Бекам и официјално го доби својот наследник во професионалниот фудбал.

Ромео Џејмс Бекам дебитираше во третото по ранг натпреварување во САД, односно во дресот на Форт Лодердејл.

Синот Бекам како и својот игра на позицијата десно крило, а во игра влезе во 79. минута. Настапи со дресот со број 11.