Баерн Минхен и Лајпциг одиграа натпревар без голови, последен натпревар од 21 коло во Биндеслига 1.

Екипата од Минхен е запрена на домашен терен, Баерн беше во серија од  четири победи во првенството и Купот, Лајпциг од друга страна стигна до бод  кој е извонреден резултат на ова гостување во борбата за врвот на табелата.

На табелата, Баерн е прв со 43 бода, Лајпциг втор со бод помалку.