Позитивни вести пристигнаа утрово за навивачите но и за управата на Арсенал. Гранит Џака ќе биде во конкуренција за настап за дербито на 3 коло од Премиер лигата.

Џака ги минал кондициксите тестови и најверојатно ќе биде во првиот состав на Унаи Емери за дуелот со Ливерпул закажан за овој викенд.

Покрај Џака, можно е за прв пат оваа сезона Месут Озил да добие некоја минута за „Топџиите“ откако ги пропушти воведните две кола.