Бразилецот Диего Коста (32 год) како слободен играч се врати дома, потпиша за Палмеирас откако го раскина договорот со Атлетико Мадрид во јануари.

Коста по 15 години повторно е дома, со Палмеирас ќе бара нов предизвик во кариерата, според медиумите од Бразил потпишал соработка на две години со годишна плата од 3 милиони евра.

Бразилецот кој настапуваше за Шпанија во 2006 година се дојде во Брага, потоа играше за Атлетико Мадрид, Селта, Албасете, Валјадолид, Рајо, во Англија настапуваше за Челси.

За шпанската репрезентација запиша 24 натпревари и 10 гола.