Фабрицио Кастори пред само неколку месеци влезе во историјата и како тренер по 22 години чекање ја врати Салернитана во Серија А.

Сега, по последниот пораз од Специја (1:2), тој доби отказ.

Клубот од малиот град на југот на Италија го донесе 58-годишниот Стефано Колантуон наместо Кастори, а колку отказот го зафати Кастори најдобро сведочи фотографија која го обиколи светот. Поранешниот тренер на Салернитана е сликан како со часови јаде сам на една од градските клупи и зјапа во празно.

Кастори ја предводеше Салернитана во 49 натпревари и забележа 22 победи и 14 порази. Сепак, најсилната италијанска лига беше премногу за неговиот тим, па Салернитана е на дното на табелата со четири бода.