Лео Меси доби суспензија од 3 месеци,  парична казна од 50.000 долари ќе исплати фудбалската федерација на Аргнетина, објави КОНМЕБОЛ.

Меси казната ја доби поради изјавата дека КОНМЕВОЛ е корумпиран, Бразил фаворизиран на последното издание на Копа Америка.

Според оваа казна, Меси ќе ги пропушти следните три меча на Аргентина, дуелите против Чиле, Мексико и Германија кои с еод пријателски карактер.

Ова значи дека суспензијата на Меси ќе му заврши пред квалификациските средби за СП 2020, првиот меч во овие квалификации капитенот на Аргентина че го прескочи поради претходно изречената казна.