Арсенал и Евертон играат дерби на трансфер пазарот за Адриен Рабиот од Јувентус, двата клуба од Премиерлигата се борат за потрис на Французинот,

Јувентус може да избере една од двете понуди, Рабиот не е во најдобри односи со раководството на „старата дама„ која го стави на трансфер листата.

Евертон и Арсенал веќе стапиле во преговори со Јувентус кој може да профитира многу од продажбата на Французинот, проценката е дека ќе заработат околу 15-20 милиони евра.