Еден Азар се повреди на мечот со Леванте кој „кралевите“ го загубија, но го загубија и својот крилен напаѓач.

Повредата на Азар е сериозна, ќе мора д аоди на операција на глуждот во четврток во Америка, првичните прогнози се дека на теренот можно е да се врати пред крајот на оваа сезона.

Азар има 29 години, тој е репрезентативец на Белгија,има 109 настапи за националниот тим, прашање е дали ќе добие повик за претстојното ЕУРО, во Реал Мадрид дојде од Челзи за сума од  88,5 милиони фунти.