Ракометарите на Египет покажаа дека се во одлична форма и дека сериозно конкурираат за највисок пласман на Мундијалот.

Ова е заклучокот по денешната победа на Египет против Белорсија од 35:26 во групата 4 од главната фаза на Светското првенство.

Во групата 3, Франција ја продолќи победничката низа откако го совлада Исланд со 28:26, Мем постигна седум а Фабрегас пет гола за „Триколорите“.