Лионел Меси барал од претседателот на Барселона, Жосеп Марија Бартомеу  да направи се , Нејмар да се врати во Барселона, ова го тврди „Ел Мундо“ од Шпанија.

Нејмар  е пред заминување од ПСЖ, тоа сакаат да го искористат  многу гиганти од Европа, засега Барселона е најактивна во преговорите да го Врати Нејмар назад кој пред две години ја напушти Шпанија  и се пресели во шампионот на Франција, ПСЖ на Барселона и  исплати 222 милиони евра.

Проблем за Барселона е високата плата на Нејмар која годишно изнесува 37 милиони евра .