Полувреме на средбите од полуфиналето во Европа лига, на 45 минути до крај и разрешницата за пласман во финалето на второто по ранг натпреварување на УЕФА, Јунајтед и Вилјареал се на прагот да обезбедат меч за титулата.

Јунајтед води со 1-0 на „Олимпико“ во Рим, со голот на Кавани го добија првиот дел против Рома. Нема голови на средбата Арсенал -Вилјареал, првата средба во Шпанија заврши со 1-2 за тимот од Шпанија.