Медиумите во Италија најавуваат дека Наполи е заинтересиран за Иван Ракитиќ, Јувентус се откажал од Хрватот кој е отпишан во Барселона.

Ракитиќ беше желба на повеќе клубови од Европа, тој сакаше да остане во Барселона кој директно му соопшти дека нее  во плановите за оваа сезона.

Хрватот се обиде да го убеди Валверде да му даде шанса но од тоа немаше ефект, повеќе неигра отколку што игра, в ојануари ја напушта Барселона.

Наполи кој има сериозни проблеми во тимот со дел од бунтовниците, бара засилување во средниот ред, секако се ќе зависи од пласманот во Лигата на шампионите, доколку екипата обезбеди осминафинале, Ракитиќ ке биде „таргет“ во зимскиот преоден рок.