Унаи Емери наскоро ќе си замине од Лондон ако не успее сериозно да ги промени резултатите на Арсенал во следните три кола.

Откако беше најевено дека ќе добие доволно време за да ја зачува позицијата се погласни се сега шпекулациите дека играчите не се задоволни од Емери и бараа промени.

Масимилиано Алегри е прв избор но тешко одат преговорите со Италијанецот. Втор на листата потенцијални наследници е помошникот на Гврадиола и поранешен играч на Арсенал, Микел Артета.

Постои можнос и да бидат почнати преговори со Покетино кој од неодамна е без работа по отказот во Тотенхем.