Судиската комисија на УЕФА го делегираше Емил Божиновски за контролор на уште еден натпревар на европска сцена.

Претседателот на судиската организација во ФФМ, ќе биде контролор на дуелот меѓу Лудогорец и Тотенхем во Лига Европа .

Божиновски минатата недела беше контроле на мечот меѓу Салцбург и Атлетико Мадрид.