Македонскиот шампион, Шкендија, имаше доста среќа на денешната ждрепка во Нион за квалификациите за Лигата на шампионите, Номе Калју од Естонија е противник на тетовчани.

Шампионот на Естонија не би требало да преставува сериозна пречка за Шкендија во првата рунда од квалификациите, првиот меч се игра кај Номе Клају на 9 јули, седум дена подоцна се игра реваншот .