И дека пак не зависи се од нас е моментот на Романија и нејзината битка за пласман на ЕУРО 2020 година.

Романците чекаат плејоф во Лигата на нации, ако успеат да се пласираат на ЕП 2020 тоа ќе значи дека работите нема да бидат како што беа поставени денеска на ждрепката, односно Романија како домаќин ќе добие место во гурпата Ц а тоа значи дека нашата репрезентација ќе биде прекомандувана во Ф конкуренцијата каде што се Протугалија, Германија и Франција.

Македонија во полуфиналето од плеј-офот ќе игра против Косово а со евентуална победа ќе се избори за меч во финалето против подобриот од дуелот на Грузија и Белорусија.