Денес на ЕУРО се играат три средби, секако според двојките, најинтересно треба да биде на средбата Италија-Швајцарија која се игра од 21 часот во Рим на „Олимпико“.

Италија на првенството тргна моќно со победа против Турција со 3-0, Швајцарија во групата А во првото коло одигра нерешено 1-1 со Велс.

Претходно се играат средбите Финска – Русија (15час) од групата Б, од 18 часот се среќаваат Финска и Велс од групата А на ЕУРО.