Фудбалерот на Манчестер Сити Фабиан Делф ќе ги напушти редовите на актуелниот фудбалски шампион на Англија и ќе се пресели во Евертон.

Делф на Етихад е од 2015. година кога пристигна од Астон Вила, а поради тоа што следната сезона му истекува договорот, фудбалерот ќе биде продаден оваа лето.

Трансферот на фудбалерот ќе чини 8 милиони фунти, сума која  што ќе ја плати Евертон на Манчестер Сити.