Франс Фудбал  пред неколку дена објави список со 30 играчи кои ќе се натпреваруваат на 29 ноември за освојување на Златната топка.

И последниот добитник на наградата Лионел Меси го најде своето место меѓу 30 -те кандидати. Бидејќи немаше награда во 2020 година поради пандемијата на коронавирус, наградата на Меси за 2019 година е последната што ја додели Франс фудбал.

Аргентинскиот фудбалер уште еднаш е познат како еден од фаворитите, а многу аналитички компании предвидуваат дека Меси би можел да ја освои својата рекордна седма Златна топка. Петте играчи кои се познати како најголеми фаворити се Меси, Роналдо, Карим Бензема, Роберт Левандовски и Жоргињо.

Патрис Евра, познат француски фудбалер, кој работи како професионален коментатор во Скај Спортс од крајот на кариерата, не се согласува со ваквите оценки.

“Ако ме прашувате мене, Златната топка треба да ја добие Канте или Жоргињо. Ми се гади од Меси. Што освои минатата година? Добро, Копа Америка. Што направи со Барселона?” Се прашуваше Евра во интервју за Амазон Прајм.

Да потсетиме, најмногу Златни топки освои Меси (6), следен од Кристијано Роналдо (5). Зад нив се Мишел Платини, Јохан Кројф и Марко ван Бастен со по три Златни топки.