Ливерпул е поразен од Челзи во осминафиналето на ФА Купот.

За Јирген Клоп ова е трет пораз во последните четири средби, што веќе е сигнал за криза. Фантастичната сезона на Ливерпул постепено го губи сјајот.

Интересно, но во своите пет сезони со Ливерпул, Германецот ниту еднаш не успеа да ја мине осминафиналната фаза во овој Куп.