Селекторот на Катар, Феликс Санчез инсистира дека неговата репрезентација ја почитува Аргентина но нема намера да се предаде предвреме. Тој признава дека Аргентина е фаворит но истовремено испраќа предупредување за неговите играчи.

„Точно е нас не не познаваат доволно во Јужна Америка но ние имам неколку одлични професионалци и тука сме за да се натпреварување а не за да се сликаме со Лионел Меси.“

„Меси може да го реши натпреварот но ние ќе направиме се за да го запреми иако не постио магична формула за тоа“. – изјави Санчез.

Аргентина и Катар имаат по 1 бод по две кола во групата Б, за пласман во следната фаза и на двете репрезентации им е потребна победа но ќе зависат и од резултатот од соочувањето на Колумбија и Парагвај.