Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Франција.
Актуелниот шампион Луис Хамилтон ќе тргне од втората стартна позиција на неделната трка, додека трет беше неговиот соиграч од Мерцедес, Валтери Ботас.

Во Ред Бул можат да бидат задоволни и од пласманот на Серхио Перез, победникот на последната трка во Азербејџан, кој квалификациите ги заврши на четвртото место.

Возачот на Ферари, Карлос Саинц беше петти, додека Пјер Гасли од тимот на Алфа Таури беше шести во квалификациите.

Првите 10 ги комплетираа Чарлс Леклерк, Ландо Норис, Фернандо Алонсо и Даниел Рикардо.

Квалификациите беа обележани и со два инциденти, Јуки Кунода направи грешка во раната фаза, па Јапонците трката во Алфа Таури ќе ја започнат од последната позиција, а во Q2 дел од квалификациите, грешка направи и Мик Шумахер, почнувајќи од 15-то место.

Грешката што ја направи може да му го уништи најдобриот учинок во квалификациите за сезоната, бидејќи за прв пат се квалификуваше на Q2, а младиот Германец верува дека штетата на болидот не е толку сериозна за да се загрози неговиот старт на неделната трка, што можете гледајте во Спорт Клуб 3 од 15 часот.