Македонската фудбалска репрезентација ја задржа 68 позиција на ФИФА ранг листата на најновото рангирање.

Нашиот национален фудбалски тим го победи Израел и загуби од Австрија на последните две квалификациски средби за ЕУРО 2020.

Косово кој е наш следен противник во Лигата на Нации, во моментов е на 115 место, тоа е пад за една позиција на ранг листата.

На врвот, нема измени, во топ 5 се селекциите на Блегија, Франција, Бразил, Англија и Уругвај.