Италјанскиот калчолигаш, Фиорентина објави дека Франк Рибери деновиве се враќа на тренинзите по тешката повреда на глуждот која ја имаше.

Французниот за тимот од Фиренца е надвор од терените од ноемви, кога се повреди на мечот против Лече. Врз глуждот на Рибери беше извршена хируршка интервенција, поради која ветеранот пропушти 15 меча за тимот на Фиорентина.потребна операција, а крилниот напаѓач ги пропушти последните 15 натпревари на Виола.

Како што велат од Фиорентина на Рибери денеска му се отстранети „иглите“ кои беа на глуждот на Рибери, а служеа за негова заштита од понатамошни компликации.