Дејан Савичевиќ е претседател на ФФ на Црна Гора во моментов, имаше неверојатна кариера како фудбалер, силен впечаток остави кај Милан каде играше од 1992 до 1998 година.

Гигантот од Милано му го честита 52. роденден на Свичевиќ на твитер, поранешниот играч на овој клуб има  одиграни 144 натпревари за клубот, постигна 34 голови во над 10.000 минути во составот на „росонерите“.