Баерн ја победи Борусија Дортмунд со 1:0 во супер дербито на  28-то коло од Бундеслигата, клубот од Минхен стигна до 15. победа на 18 натпреварипод раководство на  Ханс-Дитер Флик.

Единствениот тренер кој претходно успел тоа да го направи кај Баерн Минхен  е Пеп Гвардиола.

По вечерашната победа во дербито за титулата, Баерн ја зголеми предноста на табелата пред Борусија Дортмунд  и сега таа изнесува седум бода.