Откако одигра одлично во дресот на Англија, Фил Фоден упати порака до Пеп Гвардиола во однос на неговата минутажа во првиот тим на Манчестер Сити.

„Пеп има свое мислење и се држи до тоа. Јас знам дека сум подговен да играм повеќе и секојдневно тоа му го покажувам на тренинг. Ќе биде убаво ако Пеп го гледал натпреварот со Турција, ако не решил краткиот одмор да го искористи со играње голф.“ – вели Фоден.

У21 Англија ја победи Турција со 3:2 а Фоден на мечот запиша две асистенции.