Тренерот на Рома, Пауло Фонсека во пресрет на тешкото гостување кај Аталанта престојниот викенд изјави дека неговите фудбалери секогаш играат храбро и со срце.рече дека неговите страни „секогаш играат со храброст“ и дека Амаду Дијавара се оценува „од ден на ден“.

 

„Утре ќе биде тешко. Тие се одлична екипа и се многу агресивни со одличен квалитет во нападот. Аталанта има е водена и од одличен тренер. Ова е едно од најтешките гостувања во Италија. Сепак, ние исто така имаме свои адути и моите фудбалери во многу случаеви покажале кога е тешко знаат да се носат со притисокот. Тие се храбри момци“, рече Фонсека на прес-конференцијата.

Рома не се наоѓа во најдобра форма и на последните две средби прими дури седум погодоци, а утре за „Римската волчица“ нема да настапи Диавара кој заработи повреда на коленото на еден од тренинзите.