„Форбс “ ја објави листата на 100. најбогати забавувачи во светот, листа на која влегуваат спортисти, глумци, пеајчи и комичари.

На оваа листа има 34 спортисти, од нив само тројца фудбалери се најдоа меѓу десетте најбогати. Лионел Меси  е на четвртата  позицијата со приход од  127 милиони долари, зад него се Кристијано Роналдо со 109 и е на шестото место, Нејмар е седми со 105 милиони долари.

Роџер Федерер е најскапо платениеот тенисер, тој е на 11 место на листата на „Форбс“, за споредба , првиот тенисер во светот и актуелен шампион на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ  е 55. на листата.