Клас Гјасула од Падерборн е првиот играч  кој играл со шлем на главата во Бундеслигата во Германија.

Станува збор за играч на Падерборн, тој на мечот со Баер Леверкузен во првото коло, носеше карбонски шлем на главата како заштита од повредата добиена во 2013 година во регионалната лига.

Гјасула има две државјанства, роден е во Тирана, има државјанство на Албанија но и Германија, тој никогаш не играл во Албанија, кариерата ја започна во Фрајбург 2008 година.