Аргентина кисксираше во првото коло на Копа Америка со Колумбија , сега во второто коло се среќава со Венецуела против  која победата е единствена опција.

Меси и останатите во составот на Аргентина се свесни дека немаат право на грешка во второто коло, средбата се игра ноќта меѓу среда  и четврток во 2 часот  и 30 минути по полноќ.

На еден од последните тренинзи Меси и останатите во составот на „гаучосите“ изгледаат како да го преболеле поразот од  Колумбија .