Динамо Загреб  запиша убедлива победа на гостувањето кај Ријека 5-1, со овој висок триумф   математички ја обезбеди 22-тата титула во ХНЛ-лигата на три кола до крајот.

Натпреварот не започна по сценариото кое го посакуваше Динамо, веќе во 1. минута, Ријека дојде до предност преку Менало.

Тоа како ги мотивираше гостите, па комплетно го свртеа резултатот,  Галовиќ со автогол изрмани на 1-1, а во вториот домашните продолжија сами да си полнат мрежата,  полувреме Ријека си даде уште два автогола преку Цапан и Викчевиќ, за Динамо погодија  Мишиќ и Оршиќ.

Адеми и Ристовски беа резерви, влего во игра  62. и  72. минута.