Дуелот меѓу ривалите од Мадрид, вечерва го привлекува најголемото внимание меѓу љубителите на меѓународниот фудбал во Европа.

Диего Симеоне одлучи да не калкулира премногу во обидот да слави над големиот ривал за титулата во Шпанија.

Единствено изненадување е изоставуваше на Херера од почетната единаесетка.

Зидан пак денеска комбинираше без повредените Искор, Марсело, Асенсио, Диаз и Менди.  На клупата ги остави Модриќ, Хамес и Виничиус а предност доби младиот Валверде.