Летното засилување на Реал Мадрид, Еден Азар е прогласен за најдобар играч за минатата сезона во второто по ранг натпреварување на УЕФА.

„Ви благодарам многу за оваа награда. Ми преставува чест и сакам да им посакам многу среќа на оние кои оваа сезона ќе играат во Лига Европа.“ – изјави Азар.

Азар минтата година го предводеше Челси до совојувањето на титулата во Лига Европа.