Главниот фаворит за титулата во Купот на Германија, Баерн Минхен немаше премногу среќа во денешната ждрепка за четврфиналните двојки.

„Баварците“ пласманот во полуфиналето ќе го бараат на гостувањето во „Гелзенкирхен“ кај Шалке, втор натпревар по звучност е оној на Баер Леверкузен и Унион Берлин.

Ќе играат уште Ајнтрахт Ф. и Ведрер Бремен против Сабрикен и Фортуна Д.