Предноста од седум бода на врвот на табелата во групата А му овозможи на Баерн Минхен со комбиниран состав да истрча на теренот на Атлетико Мадрид.

Притисокот кај тимот на Симеоне кој мора да победи ако сака да зависи од него во последното коло во однос на битката за пласман во осминафиналето.

Во однос на Баерн Минхен Флик си дозволи да ротира, им даде оддмор на Левандовски, Ноер, Горецка а на клупата останаа Киоман, Гнабри, Милер и Павард.